Blogger sayfa kurma ve sayfa url düzenleme

02 Ocak, 2017

Blogger sayfa kurma ve sayfa url düzenleme
Blogger (blogspot) bloglarında sayfa nasıl kurulur? Blogger sayfa url (link) kısımları nasıl düzenlenir? En fazla kaç tane blogger sayfası oluşturulur? Blogger sayfaları...

Öncelikle Blogger (blogspot) bloglarında en fazla 20 tane sayfa oluşturabilirsiniz. Tabi bu sayıyı arttırmanın yolları mevcut ama sağlıklı olacağını düşünmüyorum.

Peki Blogger'da sayfa nasıl oluşturulur?

Çok basit! Hemen Blogger kullanıcı panelinde sol tarafta yer alan "Sayfalar" sekmesine tıklıyoruz ve ardından açılan sayfada "Yeni sayfa" sekmesini tıklıyoruz.
Blogger sayfa kurma ve sayfa url düzenleme
Blogger sayfa oluşturma
Bu işlemin ardından açtığınız sayfayı normal bir yayın sayfası gibi düzenleyip yayınlayabilirsiniz.

Şimdi sayfadaki url kısmı nasıl düzenlenir ondan bahsedelim...

Daha önce blog yayınlarının url kısmını nasıl düzenleyebileceğimizden bahsetmiştim. O yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Yalnız yayın sayfalarındaki url düzenleme bölümü, maalesef sayfa kısmında yer almıyor. Bu yüzden url kısımları düzenlemek için farklı bir yol izleyeceğiz.
Blogger sayfa kurma ve sayfa url düzenleme
Örneğin oluşturduğumuz sayfanın başlığı "kişisel blog" olsun. Kişisel blog olarak eğer başlığı girip direk sayfayı yayınlarsanız, muhtemelen url kısmı "kisel-blog" şeklinde gözükecektir. Ama bu şekilde görünmesini istemiyorsanız eğer sayfa başlığını şu şekilde "kisisel-blog" olarak yazın ve yayınlayın. Boşluk için - kullanın ve Türkçe karakter kullanmayın. Mesela iletişim sayfası olacak başlık. O zaman "iletisim-sayfasi" şeklinde yazın. Zaten bu şekilde yazdıktan sonra url kısmı istediğimiz gibi olacak. Tabi başlığı daha sonra istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Ben bu şekilde düzenleme yapıyorum. Blogumdaki menü kısımlarına tıklayarak sayfaların url kısımlarını kontrol edebilirsiniz. Bu işlemi sadece 1 kereliğine yapabilirsiniz. Daha sonra blog sayfalarının başlıklarını değiştirebilirsiniz ama url kısımlarını düzenleyemezsiniz.

Sonlara doğru...

Blogger sayfaları önemlidir. Etkili hazırlandığında arama motorlarında üst sıralara çok rahat ulaşabilir. Bunun bilincinde olan bloggerlar önemli olan ve arama motorlarında sıkça aranan konuları Blogger sayfasında paylaşır. Bunu sizde deneyebilirsiniz.

✋Bu içerik Kişisel Blog - BlogTecrübem tarafından hazırlanmıştır.

6 yorum:

 1. çok bilgim olmayan konular olduğu için yazılarınızı daha bir dikkatli okuyorum,teşekkürler...

  http://blogdakicin.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 2. Yayınızı gördüğümde hemen bakmak istedim. Farklı bir yazı bekliyordum. Url hakkında da hiç bir fikrim yoktu. O sayede onuda öğrendim. Bir kaç post yazınızı da okumuş oldum. Bilgilendirici postlarınız için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 3. Detaylı bir anlatım olmuş emeğine sağlık. Sayfa kurma hakkında bilgisi olmayan kişiler mutlaka bu makaleni okumalı :)

  YanıtlaSil

Yorum yaparken:
1. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
2. Aktif link bırakmayın. (Hemen silinir!)
3. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın.
Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise Blogger Yardım veya İletişim sayfalarını kullanınız.

Telif Hakkı © 2016 - 2018 Blog Tecrübem. Tüm Hakları Saklıdır.
I Google!