Kişisel blog nedir?

Kişisel blog nedir?
Kişisel blog nedir?
Kişisel blog nedir? Kişisel blog insanların tecrübelerini, bilgilerini ya da duygu ve düşüncelerini yazı ve görsel içeriklerle paylaştığı bir blog sitesidir. Kişisel bloglarında yazarlar, uzman oldukları konular hakkında geliştirici içerikler paylaştıkları gibi yetenekleri doğrultusunda resim, hikaye, şiir gibi edebi ve sanatsal çalışmalarını da paylaşırlar. Ülkemizde kişisel bloglarında gündelik yaşantılarını paylaşan bloggerlar (blog yazarı) olduğu gibi çöp site misali arama motorlarını hedef alarak her türden içerik paylaşan bloggerlarda bulunmakta.

Kişisel blog nedir?


Konu ile ilgili tecrübeler esas alarak şunlar söylenebilir: Temeli kurumsal bir firmaya ya da profesyonel bir ekibe dayanmayan tüm blog siteleri aslında birer kişisel blogtur. Yemek tarifleri, film önerileri, hikaye, şiir ya da webmaster konuları gibi tekil ağızdan, yazarın kendi belirlediği kurallar çerçevesinde içeriklerin yayınladığı tüm blog siteleri birer kişisel blog sitesidir.

Kişisel bloglarda ne tür içerikler paylaşılır, paylaşılmalıdır?


Günümüzde kişisel blog sitelerinde yazarlar izledikleri filmleri ve okudukları kitapları özetleyecek şekilde içerikler paylaştığı gibi gündelik yaşantılarında karşılaştıkları internet, bilgisayar, işletim sistemleri sorunlarını da paylaşıyorlar. Bunların yanında ürettikleri edebi ve sanatsal çalışmaları paylaşan yazarların olduğu gibi anılarını paylaşanlar da bulunmakta. Ayrıca tüm bu konuları sadece bir blog sayfasında bir araya getiren bloggerlar da var.

Blog dünyasına yıllarını vermiş bloggerların, SEO ve içerik üretmede profesyonelleşmiş yazarların içerik paylaşma konusunda ortak önerileri bulunmakta. Bu önerilere göre blog yazarları bloglarında belirli konulara yönelmeli ve arama motorlarını hedef alan içerik paylaşımından vazgeçmeleri yönünde. Önceden belirlenen konular doğrultusunda bilgilerimizi ve tecrübelerimizi bloglarımızda paylaşmak zaten arama motorlarınca doğru kategoriye yerleşmemize ve blogumuzu takip eden ziyaretçilere daha sağlıklı ve daha verimli paylaşımlarda bulunmamazı sağlayacaktır. Kopya içeriklerin söz konusu bile olmadığı bu mecrada, kendi tarzımıza göre faydalı içerikler paylaşmamız gerekir. Öğrenmekten ve araştırmaktan sıkılmayacağınız, takipçilerinizi ve kendinizi geliştirebileceğiniz konular belirlenmeli ve düzenli olarak kaliteli içerikler paylaşılmalı.

Kişisel blog sitelerinde içeriklerin önemi


Kişisel bloglardan ziyade tüm bloglarda üretilen içerikler daima kaliteli ve özgün olmalıdır. Yazılar sade ve anlaşılır olmalı.Yazı içerisinde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyulmalı. Argo ve küfür gibi ziyaretçilere rahatsızlık verecek kötü kelime ve tamlamalardan uzak durulmalı. Doğruluk payı olmayan ve önceden tecrübe edilmeyen yalan yanlış ve yetersiz içerik paylaşımından uzak durulmalı. Yazılar kadar paylaşımların içerisinde yer alan görsel içeriklerinde kaliteli ve özgün olması gerekir. Farklı mecralardan izin alınmadan telif hakkı ihlal edilerek alınan görseller, blogunuza ciddi hasarlar verebilir. Yayınların içerisinde yer alan görseller, özenle hazırlanmalı ve konuyla alakalı olmalı.

Kişisel blog sitelerinin temaları, görünümleri nasıl olmalıdır?


Her kurumsal oluşumun web sitesinin, mobil uygulamasının kendine has bir görünümü vardır. Temada kullanılan renkler, yazı karakterleri o firmanın kalitesini, duruşunu, kimliğini yansıtır. Kişisel blog sitelerinin görünümleri de bu şekilde olmalıdır. Yani yazara has olmalıdır. Benzersiz ve özgün olmalıdır. Yazarın iç dünyasını yansıtmalıdır. Sıradanlaşmış temalardan ziyade ziyaretçilerin severek daha fazla vakit harcayacakları bir görünümde olmalı. Mobil uyum ve açılış hızı konularında ziyaretçileri bıktırmayan temalar tercih edilmeli. Özellikle yazılar okunurken gözleri rahatsız edecek renklerden sakınmalı, yazı karakteri ve boyutu konusunda okuyucuların fikirleri doğrultusunda tercihler yapılmalı.

En iyi kişisel blog siteleri


"En iyi kişisel bloglar" belirledikleri konular doğrultusunda, düzenli olarak paylaşımlarda bulunan ve takipçilerine değer veren yıllanmış bloglardır, şarap misali...

Ülkemizde yanlış anlaşılan bir çok konu vardır. Örneğin derslerinde başarılı olan öğrencilere zeki damgasının vurulması gibi. Halbuki oyunu kurallarına göre oynarsanız eğer başarılı olmanız tesadüf olmayacaktır. Bu örnekle birlikte arama motorlarında kişisel blog nedir ya da kişisel blog diye arama yapıldığında, ilk sıralarda görünenlerin aslında en iyi kişisel bloglar olmadığı konusunda benimle hemfikir olursunuz galiba. Bu yüzden en iyi diye kişisel blogları listelemek pek doğru olmaz. Çünkü farklı farklı konuları baza alarak paylaşımlarda bulunan o kadar güzel bloglar var ki, burada sadece 5 10 tanesini listelemek diğerlerine haksızlık olur.

Kişisel bloglarda hangi altyapı kullanılmalıdır? Wordpress, Blogger?


Kişisel bloglarda açıkçası dilediğiniz altyapıyı kullanabilirsiniz. Öncelikli olarak sürekli yedek alabileceğiniz bir sistem olması her şeyden önemli. Karşılaşacağınız kritik sorunlardan önce yedeklerinizi almak blogunuzun bir sonraki süreçleri için önemlidir. Arama motorları tarafından kolayca indexlenen, görsel açıdan rahatça geliştirebilen sistem kullanmakta fayda var.

Blolg Tecrübem için Blogger kullanılıyor gördüğünüz gibi. Blogger ücretsiz host ve alt alan adı (subdomain) sağlıyor bizlere. Ayrıca kolayca indexlenmesi ve basit kullanıcı panelinin olması büyük avantajlardan. En azından ilerde domain veya host yenilemede konusunda sorun yaşamayacağımızı biliyoruz. Yani Google var oldukça ve biz silmedikçe Blog Tecrübem internet dünyasında yer alacak. Bu gayet güzel bir olanak. Bu konu ile ilgili detaylı araştırmalar yapmanızı tavsiye ederim.

Kişisel bloglarda kullanılabilecek Blogger temaları


Google'un ürünlerinden biri olan Blogger sistemi yüz binlerce insan tarafından kullanılmakta. Ve bu sayı gün geçtikçe artmakta. Bu durum da yeni şablonların, temaların üretilmesine neden olmakta. Blogları internet sitelerinden ayıran en belirgin özelliklerden biri, yayınların kronolojik olarak sıralandığı ana sayfalardır. Bu yüzden yayınların kronolojik olarak sıralandığı ana sayfalardan ziyade, haber sitelerini andıran ana sayfalara sahip temaları kullanmaktan vazgeçmelisiniz.

Kişisel blog nedir ve kişisel blog siteleri ile ilgili söyleyeceklerimiz bunlardı. Konuyla ilgili düşüncelerinizi, eleştirilerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

15 yorum:

 1. Çok faydalı bir paylaşım olmuş benim bloğumda kişisel mi makyaj bloğu mu tam bilemedim :) Belki siz bu tespiti benim için yaparsınız

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Makyaj konularının işlendiği bir kişisel blog diyebilirim galiba :) Teşekkür ederim değerli yorumunuz için...

   Sil
 2. Güzel ve gayet akıcı anlatılmış teşekkürler yazı için. Öncelikle Her türden içerik paylaşan yani benim gibi web blog siteleri ne kadar özgün olur bilmiyorum. çünkü internet dünyasında ilgi çekebilecek şeyler paylaşmak güzel fakat özgün olması önemli bunu başarabilemiyoruz çoğu kez benim başıma gelen durumda bundan ibaret ne yapmak lazım tam olarak blogger'i ticari açıdan düşünmek ilk etapta çok yanlış ticari amaçlı viral içerik sitesi kurmak daha mantıklı bence ve ayrıca wordpress tema olarak ta çok çeşitli ve profesyonel o yüzden çok kararsızım bu konuda yakın zamanda wordpress tabanına geçerek viral tema satın alarak bu işe girişmeyi düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ticari amaçlar için Blogger sistemini kullanmak pek mümkün olamayabiliyor. Ama ister ticari ister kişisel hiç fark etmez özgün içerikler daime sizi üst sıralara taşıyacaktır.

   Sil
 3. Bir konuya odaklanıp onu yazma konusunda eksiğiz galiba. Aklımıza ne gelirse yazıyoruz.

  YanıtlaSil
 4. Faydalı bir yazı olmuş.
  Emeğinize sağlık..

  YanıtlaSil
 5. Şimdiye kadar okuduğum en iyi kişisel blog nedir yazısıydı. Eline sağlık Ümit.

  YanıtlaSil
 6. Yazınızı ilgi ve beğeniyle okudum. Sizi de benim blogumdaki yazı ve şiirlerimi izleyip okumaya davet ediyorum.
  www.erhantigli.blogspot.com
  Erhan Tığlı
  Az önce ·
  Şaha kalkınca duygularımız
  baş kaldırır gönlümüz
  aklın egemenliğine
  çiçeklenir benliğimiz
  köprü kurarız aşkın güzelliğine

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, teşekkür ederim. Sizi takibe aldım, blogunuzu ziyaret edeceğim.

   Sil
 7. Çok faydalı bir yazı idi teşekkürler.

  YanıtlaSil
 8. Merhabalar, Öncelikle bu güzel açıklama için ve kıymetli bilgilerinizi bize aktardığınız için teşekkür ederim.
  Bende bu kafileye yeni atılmak isteyen biriyim. Araştırmayı ve yeni bilgiler edinmeyi, bir konu hakkında tartışıp duygu ve düşüncelerimi başka insanlara paylaşmayı hep çok sevmişimdir. O yüzdenden bir blog sayfası kurmayı hedefledim. Fakat benim ki biraz farklı olacak. Şöyle ki;
  kişisel gelişim, psikoloji ve insanın kendini iyi hissetmesi ve olumlu bakış açısı gibi konularda kendi özgün yazılarımı paylaşmak istiyorum. Sizce bu çok dağınık bir konu seçimi mi ya da bu şekilde ki kendi duygularımı paylaştığım bir blog sitesi olabilir mi ? Bana verebileceğiniz tavsiyeleri ve düşüncelerinizi çok merak ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, teşekkür ederim yorumunuz için. Bahsettiğiniz konular birbirini tamamladığı için bir sorun olacağını sanmıyorum. Vakit kaybetmeden bir an önce yazmaya başlarım derim.

   Sil
 9. Güzel bir blog çok yaratıcı bir makake platformu

  YanıtlaSil

Yorum yaparken:
1. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
2. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymayı ihmal etmeyin.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise Blogger Yardım veya İletişim sayfalarını kullanın.

Copyright © 2016 - 2024 Blog Tecrübem. All rights reserved. Powered by Dijidal.com and Blogger. I Google
Sitede yer alan tüm içerikler Blog Tecrübem'e aittir, kullanım koşulları çerçevesinde alıntı yapılabilir.