Blog Nedir?

Blog nedir?
Blog nedir?
Belki de son zamanlarda sıkça duyar oldunuz bu kelimeyi, blog. Nedir bu blog dedikleri? Ne işe yarar? Hatta blogger diye bir kavram bile oluşmuş, bundan haberiniz var mı? Neyse lafı uzatmadan gelin şu blog kelimesinin ne olduğuna bir bakalım.

Blog nedir?


Blog, web ve login kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşan bir internet terimidir. Bir nevi web dünyasına giriş gibi... Bu terim (weblog) zamanla yerini, blog diye afili bir kelimeye bırakmış. Nedir diye sorguladığımızda ise, bireysel olarak insanların kendi düşünce ve fikirlerini günlük mahiyetinde internet ortamında paylaşmak için kullandıkları bir web site türü şeklinde bir sonuç ile karşılaşıyoruz.

Peki normal web siteleri ile blogların ne farkı var?


Normal web siteleri ile bloglar arasında teknik anlamda bir fark yoktur. Yani bloglar da birer web sitesidir. Ama farkın başladığı yer içeriktir. Çünkü bloglarda tüm kurallar yazarları tarafından belirlenir. Örneğin bir teknoloji haber sitesinde "şu telefonu kullandım, hiç iyi değil tavsiye etmem" diye bir ibare göremezsiniz. Çünkü o haber sitesi kurumsal bir firmaya aittir ve profesyonel bir ekip ile yönetilir. Tekil ağızdan hitap etme şansı yoktur. Ama blog sayfalarında yazarlar istedikleri gibi içerikler paylaşır ve bu içeriklerde diledikleri üslubu kullanabilirler. İşte en belirgin fark budur.

Neden blog kurarlar?


Tahmin edebileceğiniz gibi bu sorunun cevabı oldukça fazla. Kimisi karaladıklarını, yazdıklarını paylaşmak için kurar, kimisi ek gelir elde etmek için kurar. Kimisi için ise bir hobidir blog tutmak. Bir sosyal paylaşım alanı gibi düşünebilirsiniz. Neden Facebook kullanıyorsunuz, gibi bir soru oluyor bu. 😊

Blog nasıl kurulur? 


Blogu web sitelerinden ayıran en önemli özelliklerinden biri de insanların kod bilgisi olmadan internet dünyasında paylaşım yapmasını sağlamasıdır. Yani blog kurmak için bir yazılımcı olmanız gerekmiyor. İşte blogun en güzel tarafı da budur. Peki ben nasıl blog kuracağım diye sorarsanız, cevabı oldukça basittir. Blog kurmak için ücretli, ücretsiz bir çok platform mevcut. Bu platformlardan birine üye olarak kendi blogunuzu kurabilirsiniz.

Ücretli olarak blog kurmak isterseniz eğer normal web sitesi yaptırır gibi bir yazılım firmasından destek alabilirsiniz. Ya da küçük ücretlerle freelancer (serbest) olarak çalışan eş dost akrabalara da rica edebilirsiniz.

Ücretsiz olarak blog kurmak isterseniz eğer, oldukça popüler olan ve bizlerinde kullandığı Google'un bir ürünü olan Blogger'ı kullanabilirsiniz. Blogger'a üye olarak kısa sürede ve kesinlikle herhangi bir ücret ödemeden bir blog kurabilirsiniz.

Bloglarda ne tür içerikler paylaşılır?


İşte bunun sınırı yok. Blog sayfanızı kurduktan sonra dilediğiniz konular hakkında, dilediğiniz şekilde içerikler paylaşabilirsiniz. Örneğin ülkemizde makyaj, moda, yemek tarifleri, kişisel, film, anne-çocuk, gezi, webmaster, siyasi, kitap, şiir ve benzeri gibi bir çok konu hakkında içeriklerin paylaşıldığı blog türlerine rastlayabilirsiniz.

Blogdan para kazanılabilir mi?


Blog sitelerinden gerçekten kazanç elde etmek mümkün. Blogunuzun popüleritesine göre ilgili markalardan aldığınız reklam teklifleri, banner reklamlar, tanıtım yazıları ve benzeri gibi reklam çeşitleriyle ciddi kazançlar elde etmek mümkün. Ayrıca Google'un reklam sistemi AdSense de dahil olup ek gelir elde edebilirsiniz blogunuzla.

Blog ile ilgili söyleyeceklerimiz şimdilik bunlar. Konuyla ilgili düşüncelerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yaparken:
1. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
2. Aktif link bırakmayın. (Hemen silinir!)
3. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın.
Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise Blogger Yardım veya İletişim sayfalarını kullanınız.

Copyright © 2016 - Blog Tecrübem. All rights reserved.
I Google!