Blog Nedir?

Blog Nedir?
Blog Nedir?
İngilizce kelimeler olan web ve login kelimelerinin (weblog) bir araya gelmesiyle oluşan bir terimdir aslında blog. Blog kelimesi için ağ günlüğü, günce, günlük gibi tanımlamalar da kullanılmakta. Tam anlamıyla bir tanımlama yapmak gerekirse; kişilerin kayda değer buldukları düşünceleri, anıları, tecrübeleri, bilgi ve birikimleri diledikleri gibi paylaşabildikleri sayfalara blog denir diyebilirim. Blog sayfalarında genellikle güncelden eskiye doğru kronolojik olarak sıralanmış yazılar ve bu yazılara yapılan yorumlar yer alır. Çoğunlukla her yayının sonunda yazarın adı ve gönderi zamanı yer alır. İçeriklere yapılan yorumlar ise blogların olmazsa olmazıdır.

Blog nasıl kurulur?


Teknolojinin özellikle internet dünyasının gelişmesiyle birlikte artık, blog sayfaları kurmak için teknik bilgi birikimine sahip olmak gerekmiyor. Yazarlar tercihleri doğrultusunda Google Blogger gibi ücretsiz blog servislerini kullanabildikleri gibi Wordpress, Joomla ve Drupal gibi içerik yönetim sistemlerini kendi sunucularına entegre ederek te blog sayfaları oluşturabilirler.

Bloglar için birer web sitesidir diyebilir miyiz?


Evet, bloglar da birer web sitesidir kesinlikle. Günümüzde haber paylaşan sitelere nasıl haber sitesi deniliyorsa ya da nedir sorularına verilen yanıtları bir arada tutan web sitelerine nasıl sözlük siteleri deniliyorsa; kişilerin kendi düşüncelerini, bilgi ve birikimlerini diledikleri gibi paylaştıkları web sitelerine de blog sitesi deniliyor. Tabi farklı bir konsebe sahip olduğu için apayrı bir dünyaymış gibi gelebiliyor bazen.🙂

Blog türleri nelerdir?


Kişisel: İnternet üzerinde bireysel olarak oluşturulan, genel veya belli bir odak noktası olan blog çeşididir. Büyük oranda blog yazarının ismini veya takma adını alırlar. Yazarın bireysel günlüğü olmak dışında gündemi kendi kalemi ile yansıttığı ortamdır. Bu tür bloglar çok fazla deneyimi olmayan kişilerin bile kullanabileceği ve sayfalarını düzenleyebileceği yapıdadır ve daha çok günlük olarak kullanılırlar. Kişilerin günlük yaşamda yaşadıkları olayları, karşılaştıkları durumları okurlarıyla paylaşmasını sağlar. Bloglarda en fazla rastlanan türdür. Kişisel bloglar özellikle de son dönemde oldukça büyük yaygınlaşma göstermiştir.

Temasal: Sadece belirli bir alanda yazılan gönderilerin yer aldığı, belirli bir konuda uzman kişilerin yazdığı ve düzenlediği bloglardır. Politika, pazarlama, yemek, internet, ekonomi, tasarım, fotoğraf, programlama dilleri ve benzeri konularda odaklanmış bloglar bulunmaktadır. Türkçe olarak yayınlanan bloglarda en fazla ilgiyi yemek ve moda konulu bloglar çekmekte, sayı olarak ise bilgisayar blogları göze çarpmaktadır.

Topluluk: Üyelik sistemine sahip olan ve bu üyelerin yazdıkları gönderilerden meydana gelen bloglardır. Komünite olarak da adlandırılan bu türdeki blogların çoğu kendi sunucularındaki blog yazılımını kullanmaktadır. Tarihsel olarak ise, LiveJournal'da oluşan bir kültür mirasını devam ettirmektedirler.

Kurumsal: Şirketlerin kendileri ile ilgili haber ve duyurularını daha samimi bir şekilde halka açtıkları bloglardır. Dünyada ve iş hayatında giderek önem kazanmaktadır. Türkiye'de az sayıda olsa da bazı şirketler şirket bloglarını hizmete sunmaya başlamıştır. Aslında yeryüzündeki akım, şirketin doğrudan değil, samimi karakterdeki bazı çalışanların desteklenmesi yoluyla bloglamaktır. Hatta en ünlü şirket bloglarını tutan Microsoft çalışanları, samimiyetlerine inandırmak için ara sıra rakip firmaların ürünlerini de övmekte, reklamını yapmaktadır. (Vikipedi'den alınmıştır.)

Neden blog kurmak isteyelim ki?


Mesela ek gelir elde etmek için blog kurabilirsiniz. Belirlediğiniz bir alanda, niş blog oluşturarak ilerleyebilir ve firmalarla anlaşmalar sağlayarak kazanç elde edebilirsiniz. Bunun dışında sadece yazmak, bir şeyler paylaşmak için de blog oluşturabilirsiniz. İnternet dünyasına katkıda bulunmuş olursunuz hem. Tabi Facebook, Twitter, Google+ ve diğer sosyal paylaşım alanlarında da dilediğiniz paylaşımları yapabiliyorsunuz ama bir blog sayfasına sahip olduğunuzda daha özgür hareket edebilirsiniz. Çünkü blog sayfalarınızda kendi kurallarınızı kendiniz belirlersiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yaparken:
1. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
2. Aktif link bırakmayın. (Hemen silinir!)
3. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın.
Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise Blogger Yardım veya İletişim sayfalarını kullanınız.

Copyright © 2016 - 2019 Blog Tecrübem. All rights reserved.
I Blogger!