Blogger'a alt alan adı (subdomain) nasıl eklenir?

25 Eylül, 2018
Blogger'a subdomain ekleme
Blogger'a subdomain ekleme
Birden fazla blog sayfası oluşturmak ne kadar mantıklıdır, tabi tartışılır. Ama yapan dostlarımız var. Özellikle daha çok kitleye ulaşmak isteyen dostlarımız yeni blog sayfaları kurup, yeni alan adlarıyla hedeflerine doğru ilerlemeye çalışıyorlar. Bu noktada alt alan adı düşündürmüyor değil aslında. Mesela sadece filmlerle ilgili eleştirilerin, önerilerin, yorumların yer aldığı film.blogtecrubem.com adlı alt alan adı ya da sadece teknoloji ile ilgili içeriklerin olduğu teknoloji.blogtecrubem.com. Bence mantıklı. Peki bunu Blogger ile yapmak mümkün mü?

Blogger bloglarına alt alan adı (subdomain) nasıl eklenir?


Normal bir Blogger blog sayfası açar gibi tekrar bir blog oluşturuyoruz ve ardından ayarlar kısımından özel alan adı ekliyoruz.
Blogger alt alan adı ekleme
Blogger alt alan adı ekleme
Bu sefer bu kısma alt alan adı ekliyoruz. Tabi şöyle bir durum söz konusu; alt alan adı ekleyeceğiniz Blogger hesabınızın daha önceden bu alan adıyla entegre edilmiş bir blog sayfasına sahip olması gerekir.

Bu eklemeyi yaptıktan sonra belirlediğiniz alt alan adını GoDaddy'den de oluşturmanız gerekir. Eğer farklı bir firma ile çalışıyorsanız aynı CNAME kaydını orada da yapmalısınız. Tüm yapılması gerekenler bunlardı dostlarım.

"Her şey iyi güzel de, bunun bize ne gibi faydaları olacak?" şeklinde sorular duyar gibi oldum bir an.

Onaylı AdSense hesabınıza oluşturduğunuz yeni blogunuzu eklemek biraz meşakkatli bir iş. Ama daha önceden onay almış bir alan adınızın alt alan adını kullandığınızda reklamlarınız olduğu gibi gözükmeye devam edecektir. Ayrıca doların ne kadar olduğundan haberdarsınızdır. Yeni bir alan adı demek yeni bir masraf demek maalesef. Tabi işin SEO'sundan bahsetmiyorum bile. Alexa sıralamanız, domain authority (da), page authority (pa) değerleriniz, backlink inşaları... Bunların hepsini yeni baştan oluşturmanız gerekecek. Bu sebeplerden dolayı alt alan adı kullanmakta fayda var bence.

8 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim yorumunuz için. Umarım faydalı olur.

   Sil
 2. Önceleri kullanırdım.

  Teşekkürler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Güzel bir olanak aslında. Ben teşekkür ederim yorumunuz için.

   Sil
 3. Yazı paylaşırken hangisinde paylaştığımız nasıl bileceğiz?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Blogger yönetim panelinde iki farklı blog olacağı için rahatlıkla anlayabilirsiniz hangisini yönettiğinizi.

   Sil
 4. Mantıklı bence. Mesela cv.siteadi şeklinde portfolio temalı bir cv sayfası ekleyebilirim. Teşekkürler.

  YanıtlayınSil

Yorum yaparken:
1. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
2. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymayı ihmal etmeyin.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise Blogger Yardım veya İletişim sayfalarını kullanın.

Copyright © 2016 - 2020 Blog Tecrübem. Sitede yer alan tüm içerikler Blog Tecrübem'e aittir. Kullanım Koşulları çerçevesinde alıntı yapılabilir.