Blogger'a alt alan adı (subdomain) nasıl eklenir?

25 Eylül, 2018
Blogger'a subdomain ekleme
Blogger'a subdomain ekleme
Birden fazla blog sayfası oluşturmak ne kadar mantıklıdır, tabi tartışılır. Ama yapan dostlarımız var. Özellikle daha çok kitleye ulaşmak isteyen dostlarımız yeni blog sayfaları kurup, yeni alan adlarıyla hedeflerine doğru ilerlemeye çalışıyorlar. Bu noktada alt alan adı düşündürmüyor değil aslında. Mesela sadece filmlerle ilgili eleştirilerin, önerilerin, yorumların yer aldığı film.blogtecrubem.com adlı alt alan adı ya da sadece teknoloji ile ilgili içeriklerin olduğu teknoloji.blogtecrubem.com. Bence mantıklı. Peki bunu Blogger ile yapmak mümkün mü?

Blogger bloglarına alt alan adı (subdomain) nasıl eklenir?


Normal bir Blogger blog sayfası açar gibi tekrar bir blog oluşturuyoruz ve ardından ayarlar kısımından özel alan adı ekliyoruz.
Blogger alt alan adı ekleme
Blogger alt alan adı ekleme
Bu sefer bu kısma alt alan adı ekliyoruz. Tabi şöyle bir durum söz konusu; alt alan adı ekleyeceğiniz Blogger hesabınızın daha önceden bu alan adıyla entegre edilmiş bir blog sayfasına sahip olması gerekir.

Bu eklemeyi yaptıktan sonra belirlediğiniz alt alan adını GoDaddy'den de oluşturmanız gerekir. Eğer farklı bir firma ile çalışıyorsanız aynı CNAME kaydını orada da yapmalısınız. Tüm yapılması gerekenler bunlardı dostlarım.

"Her şey iyi güzel de, bunun bize ne gibi faydaları olacak?" şeklinde sorular duyar gibi oldum bir an.

Onaylı AdSense hesabınıza oluşturduğunuz yeni blogunuzu eklemek biraz meşakkatli bir iş. Ama daha önceden onay almış bir alan adınızın alt alan adını kullandığınızda reklamlarınız olduğu gibi gözükmeye devam edecektir. Ayrıca doların ne kadar olduğundan haberdarsınızdır. Yeni bir alan adı demek yeni bir masraf demek maalesef. Tabi işin SEO'sundan bahsetmiyorum bile. Alexa sıralamanız, domain authority (da), page authority (pa) değerleriniz, backlink inşaları... Bunların hepsini yeni baştan oluşturmanız gerekecek. Bu sebeplerden dolayı alt alan adı kullanmakta fayda var bence.

9 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim yorumunuz için. Umarım faydalı olur.

   Sil
 2. Yanıtlar
  1. Güzel bir olanak aslında. Ben teşekkür ederim yorumunuz için.

   Sil
 3. Yazı paylaşırken hangisinde paylaştığımız nasıl bileceğiz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blogger yönetim panelinde iki farklı blog olacağı için rahatlıkla anlayabilirsiniz hangisini yönettiğinizi.

   Sil
 4. Mantıklı bence. Mesela cv.siteadi şeklinde portfolio temalı bir cv sayfası ekleyebilirim. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle, ben teşekkür ederim yorumunuz için.

   Sil
 5. Bu domain işlerinin bu kadar kolay olacağını düşünmüyordum. Alan adına geçtim. Kolayca kayıt yaptırdım. Ardından diğer siteleri alt alan adına bağladım. Yalnız dikkat edilmesi gereken ana alan adını ekledikten sonra altta bir klik var onu aktif ediyorsunuz. Alt alanlar için orayı aktif etmiyorsunuz. Ardından https açıp yola devam. Yalnız temanın https uyumlu olması lazım. Eski temalarda yok yeni temalarda var biliyorum.
  Bu 2 yazınız olmasa diğer bloglar içinde domain alacaktım ki şu gün 84 liradan 10 domain alsam hesabı belli. Teşekkürler.
  İnternetin artık her konusu bir derya deniz oldu. Bir işi yaparken iyi araştırmak gerekiyor.

  YanıtlaSil

Yorum yaparken:
1. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
2. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymayı ihmal etmeyin.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise Blogger Yardım veya İletişim sayfalarını kullanın.

Copyright © 2016 - 2024 Blog Tecrübem. All rights reserved. Powered by Dijidal.com and Blogger. I Google
Sitede yer alan tüm içerikler Blog Tecrübem'e aittir, kullanım koşulları çerçevesinde alıntı yapılabilir.