Blogger şablonu nasıl yedeklenir ve yeni tema nasıl yüklenir?

19 Ocak, 2017

Blogger şablonu nasıl yedeklenir ve yeni tema nasıl yüklenir?
Blogger tema yükleme
Bu yazımda Blogger (blogspot) sayfaları için yeni bir şablon (tema) yüklemesi nasıl yapılır ve var olan şablon nasıl indirilir (yedeklenir) bunlardan bahsedeceğim.

Öncelikle blogunuzun var olan temasını nasıl indiririz (yedekleriz) ondan bahsedelim

Blogger şablonunuza emek harcayıp daha güzel görünmesi için eklemeler yapmış olabilirsiniz. Ki bu gayet güzel bir şey. Ama kendinize göre özelleştirdiğiniz bu şablondan daha sonra sıkılıp farklı, yeni Blogger şablonları denemek isterseniz, mutlaka kendi temanızı yedeklemenizi tavsiye ederim. Zaten bir iki dakikanızı alacaktır bu şablon yedekleme işlemi. Yedekleme işlemini yaptıktan sonra yeni temaları rahatlıkla deneyebilirsiniz. En azından daha sonra yeni şablonla ilgili bir sorunla karşılaştığınızda yedeklediğiniz ve daha hakim olduğunuz eski şablonu tekrar Blogger blogunuz için kullanabilirsiniz.

Peki Blogger şablonu nasıl yedeklenir?

1. Öncelikle Blogger kullanıcı panelinde sol tarafta yer alan Şablon sekmesine tıklayın.

2. Açılan sayfada sağ üst köşede olan Yedekle/Geri Yükle seçeneğine tıklayın.
Blogger şablonu nasıl yedeklenir ve yeni şablon nasıl yüklenir?

3. Son olarak yukarıda yer alan resimde gördüğünüz gibi Şablon indir butonuna tıklayın.

Şablonu yedekleme işlemi bu kadardı. Zaten indirme butonuna tıkladıktan sonra otomatik olarak şablon inecektir. Size tavsiyem indirdiğiniz bu şablonu bir klasöre ekleyin ve şablon görünümü ile ilgili notlar ekleyin. Hatta bir kaç ekran görüntüsü (screenshot) alarak bu klasöre kaydedin. Daha sonra bu tema hangi temaydı? Nasıl bir görünümü vardı? gibisinden sorularla uğraşmak istemiyorsanız tabi...

Şimdi Blogger'a nasıl tema yüklenir ondan bahsedelim

Yukarıda yer alan resimde Şablonu indir butonunun hemen altında Dosya Seç seçeneği var. İşte o seçeneğe tıklayarak bilgisayarınıza indirdiğiniz yeni Blogger temasını seçebilir ve Yükle seçeneğine tıklayarak yükleme işlemini tamamlayabilirsiniz. Bu arada yedeklediğiniz veya yüklemek için seçtiğiniz dosyaların türü XML Belgesi (.xml) olmalı. Genelde internetten indirilen Blogger şablonları zip dosyası şeklinde olur. Zip dosyasını seçerek temayı yükleyemezsiniz. İndirdiğiniz o zip dosyasındaki XML dosyasını çıkartıp Blogger'a yüklemeniz gerekir.
zip dosyasında yer alan Blogger şablonu
Zip dosyası içerisinde yer alan Blogger şablonu
Blogger şablon yedekleme ve yeni tema (şablon) yükleme işlemlerinin nasıl yapıldığı konusundan bahsettik, umarım faydalı olmuştur. Konuyla ilgili takıldığınız konular olursa yorum yaparak bana bildirebilirsiniz.

Ayrıca blog sitemizde sayfaların nasıl kurulduğundan ve düzenlemelerin nasıl yapılması gerektiğinden bahsettiğim "Blogger sayfa kurma ve sayfa url düzenleme" başlıklı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

✋Bu içerik Kişisel Blog - BlogTecrübem tarafından hazırlanmıştır.

4 yorum:

 1. paylaşım için teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, umarım faydalı olmuştur..

   Sil
 2. Blog temamı bir yenileme işlemine girişeceğim.. daha sonra yardım isteyeceğim.. :)

  YanıtlaSil

Yorum yaparken:
1. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
2. Aktif link bırakmayın. (Hemen silinir!)
3. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın.
Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise Blogger Yardım veya İletişim sayfalarını kullanınız.

Telif Hakkı © 2016 - 2018 Blog Tecrübem. Tüm Hakları Saklıdır.
I Google!