Blogger temaları ile ilgili bi' düşünelim

04 Ocak, 2017

Blogger temaları ile ilgili bi' düşünelim
Blogger temaları
Blogger temaları nasıl Türkçeleştirilir? Blogger temaları nasıl olmalı? Blogger teması seçerken nelere dikkat etmeliyiz? AdSense onayı alabilecek temalarda neler olmalı? En iyi Blogger temaları neye göre belirlenir? Blogger temaları hakkında bi' düşünelim...

Öncelikle Blog Tecrübem adlı kişisel blogumu açma sebeplerinden biri olan tema konusundan bahsetmek isterim. Bazı kurnaz bloggerlar yabancı kaynaklardan özellikle İngilizce olan temaları ücretsiz olarak indirip, ülkemizde belirli bir ücret karşılığında satmakta. Bu arkadaşlar sözde temaları Türkçeleştirdiklerini öne sürerek işin içinden kendilerine pay çıkarmakta. Sora Templates gibi Blogger temaları satan internet siteleri zaten bu temaları ücretsiz indirme imkanı sunuyor. Her ne kadar Türkçeleştirme yapılsa bile yine menü sekmelerini, gadget başlıklarını, footer kısımlarını düzenlemeniz gerekir. Hazır bunları düzeltirken Türkçeleştirme işlemini de kendiniz yapabilirsiniz. Bu yüzden kesinlikle bu kurnaz bloggerlara para vermenizi tavsiye etmiyorum. Ayrıca ücret almadan tema düzenlemesi yapıp footer kısmına kendi sitesinin linkini yerleştirenler de var. Bu her ne kadar basitmiş gibi görünse de önemli bir konudur. Sizin blogunuzdan dışarıya link çıkışının olması, karşıdaki siteye göre daha az değer taşıyan bir internet sitesi olduğunuzu gösterir. Yani arama motorları bu şekilde anlar. Bu yüzden elinizden geldiğince dışarıya link çıkışı vermektense, başka sitelerden kendi blogunuza link alın, yani backlink.

Peki Blogger Temaları nasıl Türkçeleştirilir?
Blogger temaları
Blogger temalarını, şablonlarını Türkçeleştirmek oldukça basittir. Kullanıcı panelinden "Şablon" sekmesine ardından "HTML Düzenle" butonuna tıklayarak kodların yer aldığı sayfaya ulaşın. Blogunuza bakın ve İngilizce yazılan kelimeleri, cümleleri, Ctrl F yardımıyla kodlarınızın arasından aratın. Ve bulduğunuz yerlere dilediğinizi ekleyin.
Blogger temaları
Blogger teması seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Blogger teması nasıl olmalı?

Blogger teması seçerken sade, mobil uyumlu, renk uyumunu yakalamış temaları tercih etmelisiniz. Ayrıca breadcrumbs navigasyon kodunun, sayfalar arası geçişi kolaylaştıracak menü kısmının ve sayfaların numaraları olarak listelenmesini sağlayan sayfa numaraları eklentilerinin olması dikkat etmelisiniz. Bu hususlar SEO açısından blogunuz için önemlidir. Ayrıca örnek temayı "https://wmaraci.com/seo-analiz" dan SEO analizini yaptırıp değerler doğrultusunda da fikir sahibi olabilirsiniz. 

Peki Google reklamları için?

AdSense onayı için Google blogunuzda başlıca sayfalar ve eklentiler görmek ister. Örneğin iletişim formu eklentisi. Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama Google reklamları alan blogların çoğunda iletişim formu eklentisi bulunmakta. Ayrıca iletişim sayfası, hakkımda ve kullanım şartları sayfalarını da eklemenizde fayda var. Zaten özgün içerikler üreten bir bloggersanız eğer ilk 6 aydan sonra başvuruda bulunduğunuzda, blogunuzda eksik olanlar size mail yoluyla bildiriliyor. Bu eksiklikleri giderdikten sonra onay almanız daha kolay oluyor. Ama özgün içerikler üretmiyor ve blogunuza gelen tıklamanın %60' ından fazlası sosyal medyadan geliyorsa eğer, onay almanız çok zor. Ve kesinlikle temanın hiç bir önemi kalmıyor. Yani Google reklamları için temadan ziyade ürettiğiniz içerikler önemli.

Sonlandıralım...

Az çok yukarıda bahsettiklerim tema seçiminde karar vermenizi daha da kolaylaştıracaktır. Bu arada Blogger sistemini farklı formatlarda kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmem. Örneğin tıklım tıklım dolu ana sayfaları olan sözde haber siteleri yapma çabaları. Bunun size faydası olmayacaktır. Script kodlar ile çağrılan sliderlar bir süre sonra blogunuzu yavaşlatır ve hatta daha sonra çalışmayabilir. Bu yüzden ana sayfada kronolojik olarak sıralanan yayınların yer aldığı Blogger temaları daha sağlıklı olacaktır.

Bu yazımda bu kadardı umarım faydalı olmuştur. Konu ile ilgili tecrübelerinizi, bilgilerinizi ya da sorularınızı yorum yaparak bana bildirebilirsiniz.

✋Bu içerik Kişisel Blog - BlogTecrübem tarafından hazırlanmıştır.

8 yorum:

 1. teşekkürler,bilgilendirme için....

  YanıtlaSil
 2. Ümit bey, samimi ve açık olduğunuz için tebrik ederim. Öncelikle size tecrübelerimden bahsetmek istiyorum. Kibarca blogger kurnazlarından bahsetmişsiniz. Bence bu konu daha fazla irdelenmesi gereken bir konu diye düşünüyorum. Kurnaz bloggerlar sadece ne yapmaları gerekiyorsa onu yaparlar paralarını alır geri çekiliyorlar. Benim o kişilere bir şey demek istemiyorum. Çünkü ticaret ahlaklı bir şekilde niyetlerini belirttikten sonra yapabilirler.Asıl çakal bloggerları değinmek istiyorum. Yeni blog sayfası açmış veya yeni blog dünyasıyla tanışan blogların hep paralarını alıyorlar hem dediğiniz gibi billboard gibi logolarını asıyorlar. Bu daha yetmiyor kendisi hakkın da bilgilendirme yazısı yazmalarını istiyorlar. Bunlarla da yetinmiyor.Can alıcı nokta açıklamak istiyorum. Sinsice yorumlarını ile yaklaşıyorlar. Sözde yardımcı olmak istiyorlar. Burunları yeni blogları almada o kadar hassas olmuş ki koklamadan kokusunu alıyorlar. Yavaş yavaş duygularını sömürmeye başlıyorlar. Blog dünyasından soğutuyorlar. Ukalalıkları ile sanki kendilerini bulunmayan bir hint kumaşı gibi gösteriyorlar. Bir bakıyorsunuz bir yorumda çok cömert bir bakıyorsunuz başka yorumda veya görsellerinde kendini blogger ile tanımlıyor. Bu konuyu aslında hakkımda bölümünde bir kısa bir paragraf olarak değinmiştiniz. O satırlarınız benim size takip etmemi sağlamıştı. Oraya bu yorumlarımı yazmak istiyordum. Sanırım bu satırları çıkarmışsınız. Nasib burada yorum yapmak varmış. Umarım bu çizginizi hiç bozmazsanız. Blogger hakkında bilgiler paylaşırken zaman içerisinde umarım onlara benzemez siniz.
  Tema konusunda fazla bir bilgim yok. Düşüncelerimi yazarak anlatmakta da biraz zayıfım
  sanırım. Sizinle özelden konuşma imkanımız olursa çok sevinirim.
  Bu konu hakkında blogumda yazmak istiyordum. Bu vesile ile burada da paylaşmak nasip oldu. Umarım bu yazdıklarım faydalı olmuştur.
  Saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, öncelikle teşekkür ederim yorumunuz için elleriniz dert görmesin. Hakkımda sayfamı bir kaç defa düzenlemek zorunda kaldım, doğrudur. Ama bu tarz içeriklerle sürekli bu konudan bahsetmeye devam edeceğim. Blog Tecrübemi açmamın temel sebebiydi bu çünkü. Merak etmeyin bu tarz kişilere hiç benzeme niyetim yok :) Tekrar teşekkür ederim yorumunuz için. Dilediğiniz zaman görüşebiliriz...

   Sil
 3. Tema konusunda kimseye para vermeye gerek yok. Ücretsiz indirilen temayı aynen gösterdiğin gibi ctr+F yardımı ile çoğu şeyini değiştirebiliriz. Kodlama yapmayı fazla bilmem ama üzerinde oynama konusunda usta olduk blog sayesinde. Bu yazını yararlı görüyorum umarım okuyup uygulamaya alırlar.

  YanıtlaSil
 4. Sizi yakından tanıyacağım için mutluyum. Umarım amacınızı gerçekleştirebilirsiniz. Blog dünyası sizin gibi düşünen kişilere ihtiyacı var. Kodlamadan yapılabilmesi ne güzel. Doğuş Hakan Yılmaz arkadaşımın da sizin sayenizde tanımış olacağım. Zamanım olunca onunda paylaşımlarını bakmak isterim:)
  Saygılarımla.

  YanıtlaSil
 5. Muhteşem ve aydınlatıcı yazınız için teşekkür ederim çok işime yaradı :)

  YanıtlaSil

Yorum yaparken:
1. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
2. Aktif link bırakmayın. (Hemen silinir!)
3. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın.
Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise Blogger Yardım veya İletişim sayfalarını kullanınız.

Telif Hakkı © 2016 - 2018 Blog Tecrübem. Tüm Hakları Saklıdır.
I Google!