Godaddy'den alınan domaini Blogger'a entegre etme

10 Ocak, 2017
Godaddy'den alınan domaini Blogger'a entegre etme
Blogger'a domain ekleme
Blogger (blogspot) bloglarına domain (alan adı) nasıl entegre edilir? Blogger bloglarına domain nasıl eklenir? Godaddy'den alınan domainleri Blogger bloglarına ekleme...

Blogger bloglarına domain eklemenin faydalarından bahsetmiştim. Yazdığım o yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Bu yazımda ise uygulama kısmına geçerek, Godady'den alınan bir alan adını nasıl Blogger sayfalarına entegre edeldiğinden bahsedeceğim. İşlem oldukça basittir. Bir kaç adımla Blogger ile açtığımız .blogspot.com uzantılı blogumuzu artık "blogadresimiz.com" ya da net, org, biz gibi görüntülenmesini sağlayacağız.

Şimdi gelelim blogumuza alan adı eklemeye:

1. İlk olarak hemen Godaddy hesabınızdan, eklemek istediğiniz domainin DNS Yönetimi kısmına ulaşın.

2. Şimdi yeni bir pencerede Blogger kullanıcı panelinizi açın. Sol tarafta "Ayarlar" ve ardından "Temel" sekmesine tıklayın. Bu sayfanın orta kısmında "Blog adresi" yazan kısımda +Blogunuz için üçüncü taraf bir URL ayarlayın a tıklayın.

3. Tıkladıktan sonra http// ile başlayan bir kutucuk ile karşılaşacaksınız. Bu kutucuğun içine başına www ekleyerek Godaddy'den satın aldığınız alan adını yazın. Ardından "Kaydet"butonuna tıklayın.
Godaddy'den alınan domaini Blogger'a entegre etme
Blogger'a domain eklerken eklememiz istenen CNAME kayıtları
Kaydet butonuna tıkladıktan sonra yukarıdaki resimdeki gibi bir uyarı alacaksınız. Bu uyarıda yer alan kırmızı renkli kutucukla gösterdiğim 2 adet CNAME kaydı var. Bu kayıtlar domainin DNS ayarlarında yer alması gerekir. Şimdi bu CNAME kayıtlarını eklemek için hemen Godaddy hesabına gidelim.

4. Godaddy hesabında DNS Yönetim sayfası açıktı zaten. Bu sayfada kayıtların yer aldığı bölümün en alt kısmında "EKLE" butonuna tıklayalım.
Godaddy'den alınan domaini Blogger'a entegre etme
5. Tıkladıktan sonra karşımıza ufak bir pencere çıkacak. Bu pencerede CNAME kayıtlarını eklemek için Tür başlığının hemen altındaki seçeneklerden CNAME i seçiyoruz.
Godaddy'den alınan domaini Blogger'a entegre etme
Godaddy'de Tür olarak CNAME i seçin
6. CNAME i seçtikten sonra aşağıdaki resimde gösterdiğim gibi, Blogger sayfasında yer alan CNAME kayıtlarını Godaddy'e ekliyoruz.
Godaddy'den alınan domaini Blogger'a entegre etme
Blogger'da verilen CNAME kayıtlatını Godaddy'e ekleme
CNAME kayıtlarını ekledikten sonra işin yarısını halletmiş oluyoruz. Şimdi eklememiz gereken 4 tane DNS var. Bunlarıda ekledikten sonra yönlendirme işlemimiz bitecek.

7. Yine aynı şekilde Godaddy'de "EKLE" ye tıklayarak Tür ekleyeceğiz. Yalnız bu sefer CNAME değil de Tür olarak A seçeneğini seçeceğiz. Hemen alttaki resimden kontrol edin.
Godaddy'den alınan domaini Blogger'a entegre etme
Godaddy DNS Yönetimi sayfasına A türü ekleme
Şimdi yukarıda yer alan resimdeki gibi 4 tane A kaydını ekleyeceğiz. Aşağıda yer alan kayıtları yukarıdaki resimdeki gibi kaydedin. Her Akaydı için Ana Bilgisayar kısmı için @ yazın. Yönlendireceği yer kısmına ise sırasıyla aşağıdakileri ekleyin.

216.239.32.21
216.239.34.21
216.239.36.21
216.239.38.21

Tüm bu işlemlerin ardından Godaddy DNS Yönetimi sayfanızın görünümü aşağıdaki gibi olacaktır.
Godaddy'den alınan domaini Blogger'a entegre etme
Tüm işlemin ardından Godaddy görünümü
Evet tüm yapmamız gereken bunlardı. Godaddy'de tüm bu işlemleri onayladıktan sonra Blogger sayfasına gidiyoruz. Ve daha önceden "Bu alan adına ilişkin yetkinizi doğrulayamadık. Hata 32." uyarısı veren sayfada tekrar "Kaydet" e tıklıyoruz. Kısa süre sonra bu işleminiz onaylanacak ve yönlendirme işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Bitsin artık bu yazı 😏

Bu işlemin ardından artık normal bir web sitesi gibi .com ya da .net adresine sahip bir blogunuz var. Ayrıca blogunuz için info@siteniz.com şeklinde tamamen ücretsiz mail adresi almak isterseniz eğer bu ⇢ Yandex kurumsal maili Godaddy domaine entegre etme yazımı da okumanızı tavsiye ederim. Takıldığınız yerler olursa yorum kısmından bana iletebilirsiniz.

19 yorum:

 1. Godaddy ile ilgili yazı yazmıştım. Bu ekleme aşaması için google'a yönlendirmiştim ama senin yazını referans göstereyim. Güzel güzel açıklamışsın.

  YanıtlaSil
 2. merhaba ben yanlışlıkla godady dnslerini sildim. bloggera girdiğimde bana (daha önce kayıt ettiğim için ) hata mesajını vermiyor ve linkleri de vermiyor nasıl temin edeceğim. teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, kusura bakmayın sizin yorumunuzu görmemişim. Alan adını blogunuzdan kaldırıp tekrar eklemeyi denediniz mi?

   Sil
 3. Teşekkürler dedikleriniz olmasa yapamazdım.

  YanıtlaSil
 4. Merhabalar,

  benim aldığım alan adının altında ''Ekle'' butonu çıkmıyor. Neden acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dilerseniz GoDaddy müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Ciddi anlamda ilgileniyorlar.

   Sil
 5. Harikasınız! Pratik ve çok işe yarayan bir yazı olmuş. Çok teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 6. Teşekkürler, iki dakikada sorun çözen bir yazı :)

  YanıtlaSil
 7. A-216 Olan son eklenecek 4 tane için 1 tanesini ekledim 2.sini eklerken hata verdi. Eklediğimi de sildim.

  YanıtlaSil
 8. 1 tane eklemeyince domain adını www olmadan yazınca site boşta görünüyor.
  Bunu ekledikten sonra tarayıcıya siteadı.com yazınca site açılıyor.

  YanıtlaSil
 9. Kolay gelsin, burada 4 adet A kodu eklememizin sebebi nedir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağlıklı domain yönlendirmesi için eklenmesi gereken ip ler.

   Sil
  2. Teşekkür ederim 🙏

   Sil
 10. Hocam selam acil cevap lazımç. Bloğun eski bağladığım cname bilgilerini silmiştim. Şimdi tekrar bağlamak istiyorum ama o bilgiler çıkmıyor, direkt bağlanıyor ama godaddy'de bloğa ait herhangi bir cname yok. ne yapacam, tekrar nasıl öğreneceğim?

  YanıtlaSil

Yorum yaparken:
1. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
2. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymayı ihmal etmeyin.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise Blogger Yardım veya İletişim sayfalarını kullanın.

Copyright © 2016 - 2024 Blog Tecrübem. All rights reserved. Powered by Dijidal.com and Blogger. I Google
Sitede yer alan tüm içerikler Blog Tecrübem'e aittir, kullanım koşulları çerçevesinde alıntı yapılabilir.