Blogger'a sık kullanılan simge (favicon) ekleme ve değiştirme

19 Kasım, 2016
Blogger favicon
Blogger favicon
Blogger yani Blogspot'da kullanıcı panelinde yer alan "Sık kullanılan simge", favicon (favorites icon) nedir? Sık kullanılan simge, favicon ne işimize yarar? Sık kullanılan simge, favicon nasıl eklenir ve nasıl değiştirilir?

Bildiğiniz gibi Blogger kullanıcı panelinde "Yerleşim" bölümünde, Sık kullanılan simge diye bir sekme yer almaktadır. Bu sekmede "ekle" tıklayarak 16px ile 16px boyutlarında bir icon ekleyebiliriz. Tabi siz ister png isterseniz jpeg olarak minimum 16px ile 16px boyutlarında bir icon ekleyebilirsiniz.

Favicon diye adlandırılan bu icon, arama motorlarında blogumuzun sol kısmında ve browser dediğimiz internet tarayıcı programlarının sol üst kısımlarında yer alır.

Peki Favicon (Sık kullanılan simge) ne işi yarar?

Favicon (Sık kullanılan simge), internet sitemize ya da blogumuza farkındalık kazandırır. Örneğin Yandex arama motorunda "haber" diye arama yaptıralım. Sonuç:
Yandex favicon görünümü
Yandex favicon görünümü
Gördüğünüz gibi Favicon (Sık kullanılan simge) blogumuzun ya da sitemizin göze çarpmasını sağlıyor. Favicon (Sık kullanılan simge) genelde sitelerin logolarından oluşuyor ve kesinlikle kare olması gerekiyor.

Blogger'a Favicon (Sık kullanılan simge) nasıl eklenir?

Öncelikle kare olacak şekilde kendinize bir icon yapın. Ardından blogger hesabınızda sol tarafta yer alan "Yerleşim" sekmesine tıklayın ve sol üst köşede yer alan "sık kullanılan simge" gadgetinde düzenle ye tıklayın ve faviconunuzu seçin.
Blogger favicon
Blogger favicon
Bu işlemin ardından Favicon eklenmiş olacak ve blogunuzda kısa süre sonra görünecektir. Blogunuzda görünmesi 2 günde sürebilir 5 dakikada, bunun için sabırlı olun.

Blogger'da Favicon (Sık kullanılan simge) görünmüyorsa ne yapmalıyız?

Bu konu daha önce başıma gelmişti. Ve bir yıl boyunca görünen Favicon (Sık kullanılan simge) bir süre sonra boş bir sayfa iconu olarak görünmeye başladı. Tabi bunun çözümü basit. Hatta bu çözüm sayesinde hareketli iconlar da eklenebilir. Nasıl mı?

Hemen blogunuzda sol tarafta yer alan "Şablon" ardından "HTML düzenle" ye tıklıyoruz ve açılan kod sayfasında Ctrl F yardımıyla aşağıda yer alan kodu buluyoruz.
<b:skin>
Bu kodun hemen üstüne aşağıda yer alan kodu yapıştırıyoruz.
<link href="istediğiniz-iconun-linkini-buraya-ekleyin" rel="icon" type="image/gif"/>
Sarı alana kendi iconunuzun linkini ekleyin lütfen. Bu işlemin ardından faviconunuz eklenmiş olacaktır.

6 yorum:

 1. Bu çok güzel bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık.
  Benim bir sorum olacak. Ben icon yapmayı bilmiyorum. İlerideki yazılarınızda bununla ilgili bir yayın var mı? Yada nereden - nasıl yapabiliriz bununla ilgili de bir yayın yayınlayabilir misiniz?
  Şimdiden teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Google görsel aramada, dilediğiniz konuyla ilgili hazırlanmış iconlar bulabilirsiniz. Örneğin "flowers icon png" şeklinde arama yaptığınızda çok güzel çiçek iconları bulabilirsiniz. İngilizce olarak aratmanız da fayda var. Ayrıca resimleri düzenlemek ve arka planlarını silmek için şu yazımı okuyabilirsiniz. -> http://blogtecrubem.blogspot.com/2016/12/program-ihtiyaci-olmadan-arka-plansiz-logo-yapimi.html

   Sil
  2. Çok teşekkür ederim. Hemen denedim. Bakalım nasıl görünecek :)

   Sil

Yorum yaparken:
1. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
2. Aktif link bırakmayın, aksi taktirde yorumunuz silinir.
3. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymayı ihmal etmeyin.
Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise Blogger Yardım veya İletişim sayfalarını kullanınız.

Copyright © 2016 - 2019 www.blogtecrubem.com · İletişim · Yasal Uyarı