Basit bir kodla blogunuzdaki mouse imlecini değiştirin

24 Aralık, 2016

Basit bir kodla blogunuzdaki mouse imlecini değiştirin
Örnek png mouse imleçleri
Blogger'da imleç şekli nasıl değiştirilir? Blogunuzdaki fare imleç şekli nasıl değiştirilir? Basit cursor koduyla Blogger bloglarınızdaki fare imlecinin şeklini değiştirebilir ve blogunuzu farklı kılabilirsiniz...

Kendine has blog tasarımlarıyla sıkı takipçi kazanan bloggerların sayfalarında, özellikle mouse (fare) imlecinin farklı olduğunu sık görür oldum. Özellikle Webtures gibi ülkemizde ki başarılı bir SEO firmasının da internet sitesinde kullandığı roketli imleci görünce kesinlikle blogumda paylaşmalıyım diye düşündüm. Çünkü hiç farkında olmadan imleçle yani roketli fare işaretiyle oynadığımı ve internet sitesinde daha çok vakit harcadığımı anladım😊. Bu da kesinlikle SEO için bir avantaj. Her ne kadar basit gibi görünse bile kesinlikle faydalı olabileceğini düşünüyorum.

Öncelikle, bu kodu kullanmanız için .cur uzantılı bir resme ihtiyacınız yok. Sadece .png uzantılı küçük bir resim bulmanız yeterli olacaktır. Aşağıda kullanabileceğiniz bazı imleç şekilleri paylaştım. İsterseniz bunları kullanabilir isterseniz internetten dilediğiniz alan ile ilgili png yani arka planı olmayan bir resim bulabilirsiniz.

Peki imleç şekli nasıl değiştirilir?

1. Öncelikle Blogger kullanıcı panelinde sol tarafta yer alan "Şablon" sekmesine tıklayın. Açılan sayfada "HTML Düzenle" ye tıklayın ve açılan kodların arasından Ctrl F yardımıyla aşağıdaki kodu bulun.
</head>
2. Bulduğunuz bu kodun hemen üstüne aşağıda yer alan kodu ekleyin
<style type="text/css">body, a, a:hover {cursor: url(https://4.bp.blogspot.com/-YBOXXw8P5YE/WFw5jM3kl2I/AAAAAAAAAgU/X0U-ZC5Qd48BEFR-_s_3oBYyEe9F25otgCLcB/s1600/roket.png), default;}</style>
Basit bir kodla blogunuzdaki mouse imlecini değiştirin
Resimde gösterildiği gibi imleç değiştirme kodunu ekleyin
3. Şablonu kaydedin ve blog sayfanızı kontrol edin.
mouse roket imleci (cursor)
Bu işlemin ardından mouse imleciniz roket şeklini alacak. Çünkü yukarıda blogunuza eklemenizi istediğim kodda mavi renk ile belirttiğim link arka planı olmayan png uzantılı bir roket resmi.

Sizin için imleç şekilleri derledim ve gerekli düzenlemeleri yaptım. Bu imleç şekillerinden hoşunuza gidenin linkini, yukarıdaki mavi renkle belirttiğim link ile değiştirip blogunuza ekleyebilirsiniz.
cursor png icon
cursor png icon
cursor png icon
cursor png icon
cursor png icon

cursor png icon
cursor png icon
cursor png icon
cursor png icon
Bu imleç işaretlerine sağ tıklayarak "resim adresini kopyala" seçeneğiyle linki kopyalayın ve yukarıda kodlar arasındaki mavi renkle belirttiğim link ile değiştirin.

Blogunuzdaki fare imlecini değiştirmek için tüm yapmanız gerekenler bunlardı...

Bu yazımda bu kadardı. Yukarıda derlediğim png imleç şekillerini beğenmediyseniz eğer yada daha farklı imleç şekilleri istiyorsanız, Google görsellerden cursor png, imleç png tarzında aramalar yaparak istediğiniz imleç şekillerine ulaşabilirsiniz.

✋Bu içerik Kişisel Blog - BlogTecrübem tarafından hazırlanmıştır.

6 yorum:

 1. Yeşil renk olan imleç güzelmiş. Ama şimdilik dursun. Elinize sağlık paylaşım için.

  YanıtlaSil
 2. Güzel imleçler varmış :) Bende bu sistemi bir çok yerde kullanıyorum ama css ile eklediğimde yerlerde oldu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dilediğiniz gibi düzenlemek mümkün tabi.

   Sil
 3. Güzel bir eklenti herkes kullanmalı bence :) sağol blog tecrübem

  abidinasil.blogspot.com

  YanıtlaSil

Yorum yaparken:
1. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
2. Aktif link bırakmayın. (Hemen silinir!)
3. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymaya çalışın.
Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise Blogger Yardım veya İletişim sayfalarını kullanınız.

Telif Hakkı © 2016 - 2018 Blog Tecrübem. Tüm Hakları Saklıdır.
I Google!