Yapay zeka konusunda ciddi miyiz?

27 Temmuz, 2017
Yapay zeka konusu
Yapay zeka konusu
Teknolojinin geldiği son nokta yapay zeka konusunda ne kadar ciddiyiz? Yapay zekanın gelecekteki yeri ve etkisi neler olabilir?

Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde "Yapay zeka botları gizlice kendi dillerini geliştirdi!" başlıklı bir içerik paylaşmıştım. Bu içeriğin ardından yapay zeka konusunda Elon Musk kadar endişeliyim artık. (Kendisi Space X, Tesla Motors ve PayPal'ın kurucu ortaklarındandır.) Niye diye sorarsanız şöyle cevaplayayım:
Elon Musk
Elon Musk
Daha öncede belirttiğim gibi zaten bilim kurgu filmlerinden aşinayız yapay zekanın neler yapabileceğinden. Yani az çok ne tür kötü sonuçlar doğurabileceğini tahmin edebiliyoruz. Asıl sorun ise Facebook'un yarattığı yapay zekanın kendi aralarında iletişim kurmak için dil üretmesi yani demek istediğim bu kadar kısa sürede bunu yapabilmesi sorun. Belki de bu yapay zeka bilim - kurgu filmlerinde izlediğimizden daha da kötü sonuçlar yaratabilir. Nitekim düşüncelerimde haksız olmadığımı Elon Musk'ın yaptığı açıklamayla anladım.

Kendisi, geçtiğimiz günlerde yapay zeka teknolojisinin insanlık tarihi boyunca karşılaşılan en büyük risk olduğuna dair bir açıklama yapmış ve yapay zekanın oluşturabileceği tehlikelere karşı uyarılarda bulunmuş.

Peki siz yapay zeka konusunda ne düşünüyorsunuz? 


Her ne kadar Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, Elon Musk'a katılmadığını belirtse de ben kesinlikle Musk'a katılıyorum. Bu arada Zuckerberg'in yanıtının ardından Musk'ın Twitter'dan verdiği yanıt ise gündem oldu:
Yapay zeka tartışması
Yapay zeka tartışması
Bu konuyla ilgili Mark'la konuştum. Onun bu konuyla ilgili anlayışı sınırlı.
Peki siz bu konuyla ilgili ne düşünüyorsunuz. Yapay zeka gerçekten de geleceğimiz için risk mi?

13 yorum:

 1. Bence de bir risk var. Gidişat öyle gösteriyor ki gelecek yıllar yapay zekanın olacak. Belki de bu yüzden birçok kişi işsiz kalacak. Daha da ötesi insanın yetersizliği. Fakat bundan kaçış yok gibi geliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen, kendi sonumuzu kendimiz hazırlıyor gibiyiz...

   Sil
 2. Bu konuda iki farklı görüş var. Yazıda belirttiğin gibi. Ama sonuç dersen? Kimin haklı olduğunu zaman gösterecek.

  YanıtlaSil
 3. Bence Risk yok.. Zira geçmişe bakarsaniz her türlü yeniliklere karşı olunmuştur. Çünkü Insanlar anlamadiginin dusmanidir diye düşünüyorum. Nitekim teknoloji insan aklinin ürünü.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yenilik iyidir tabi ama bu yapay zeka gelinebilecek en uç nokta. Çünkü kendi kendine düşünebilen ve bir şeyler yapabilen bir teknoloji. Örneğin şu haber

   Sil
  2. Herkesin görüşü farklı.. Ben pek inanmıyorum. Ama uzaylılara inanıyorum diyebilirim. .)

   Sil
 4. Yapay zeka ile birlikte risklerin artacağı görüşüne katılıyorum..

  YanıtlaSil
 5. Ortadayım... seyrettiğim bir filmde de yapay zekaların kendi aralarında anlaşıp sistemi kapatmaları söz konusu olmuştu. :/ Ağır bir deneme yanılma olmasın da :)

  YanıtlaSil
 6. Ben karşıyım şahsen :D Zekası olmayan bir robot yaparım ben ileride yapacak olursam

  YanıtlaSil

Yorum yaparken:
1. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
2. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymayı ihmal etmeyin.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise Blogger Yardım veya İletişim sayfalarını kullanın.

Copyright © 2016 - 2024 Blog Tecrübem. All rights reserved. Powered by Dijidal.com and Blogger. I Google
Sitede yer alan tüm içerikler Blog Tecrübem'e aittir, kullanım koşulları çerçevesinde alıntı yapılabilir.