Yazı sonuna AdSense reklamı nasıl eklenir?

01 Haziran, 2018
Blogger'da yazı sonuna AdSense reklamı ekleme
Blogger'da yazı sonuna AdSense reklamı ekleme
AdSense kazançlarını arttırmanın en etkili yolu reklam yerleşiminin doğru bir şekilde yapılması ile sağlanır. Tamam her ne kadar eklenti olarak sağa sola AdSense reklamlarını eklesek te bu kazancımızı arttırmak için yeterli olmayacaktır. Ama yazı (post) içerisine ekleyeceğimiz reklamlar mutlaka işimize yaracaktır.

Blogger'da yazı içerisine AdSense reklamları nasıl eklenir?


Reklam yerleşimi yaparken kendinizden yola çıkarak hareket edebilirsiniz dostlarım. Örneğin bir web sayfasında gezinirken nerede yer alan reklamlar daha çok dikkatinizi çekiyor? Yazı sonu, yazı başı, menubar, header?.. Bu ve buna benzer yöntemleri takip ederek etkili bir reklam yerleşimi yapabilirsiniz.

Yazı sonuna AdSense reklamları nasıl eklenir?


Özellikle popüler web sayfaların reklam yerleşiminde sıklıkla tercih ettiği bir alandır yazı sonu. Bu alana reklam ekleyerek kazancınızı bir hayli arttırabilirsiniz. Peki Blogger'da yazı sonuna AdSense reklamları nasıl eklenir?

Yapacağımız işlemler oldukça basittir dostlarım. İlk olarak AdSense hesabımıza ulaşıp bir reklam birimi oluşturmamız gerekiyor.
AdSense yazı içi reklam birimi
AdSense yazı içi reklam birimi
Yazı içi reklam türünü tercih edebilirsiniz. Daha sonra karşılaştığımız
AdSense yazı içi reklam birimi
AdSense yazı içi reklam birimi
bu sayfada gerekli düzenlemeleri yaparak "kaydet ve kodu al" seçeneği ile oluşturduğumuz reklam biriminin kodunu alıyoruz.

Reklam kodu bir kenarda dururken biz hemen Blogger kullanıcı paneline geçiş yapıyoruz. Tema ardından HTML düzenle seçenekleri ile kodların yer aldığı kısma ulaşıyoruz. Bu alanda Ctrl F yardımıyla
<div class='post-footer'>
kodunu aratıyoruz. İlk değil bir sonraki post footer kodunun hemen üstüne
<b:if cond='data:blog.pageType == &quot;item&quot;'>
Bu alana AdSense reklam kodunu ekleyin.
</b:if>
bu kodları ekliyoruz. Kırmızı renkle belirttiğim kısma AdSense hesabımızda oluşturduğumuz yazı içi reklam biriminin kodlarını ekliyoruz. Tabi ki AdSense kodlarını çevirmemize gerek yok artık.

Bu işlemin ardından temanızı kaydedip blogunuzu kontrol edebilirsiniz. Unutmadan belirteyim, eğer reklam birimini yeni oluşturduysanız hemen gözükmeyecektir. Bir süre beklemeniz gerekecek. Konuyla ilgili sorularınızı yorum yaparak bildirebilirsiniz.

35 yorum:

 1. guzel miş elinize salık hoçam

  YanıtlaSil
 2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yazı ile Blogger'da yazı sonuna nasıl reklam eklendiğinden bahsettim. Bir sonraki yazılarımda yazı başına, yazı ortasına gibi seçeneklerden de bahsedeceğim.

   Sil
  2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
 3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, bir sonraki yazılarımda yazı başına, yazı ortasına gibi seçeneklerden de bahsedeceğim.

   Sil
 4. sorması ayıp olacak ama bu zamana kadar adsenseden ödeme aldınız mı. bu siteden

  YanıtlaSil
 5. Ben sizin anlattığınız gibi kodları ekledim. Olmadı sanırım. Reklamlar görünmüyor.
  <div class...kodu da bir tane bulunuyor htlm kısmında...
  Böyle yapamadım. Tek tek her yazımın htlm kısmına reklam kodu eklesem bir sorun olur mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayrıca kodları convert ettiğimde de olmuyor...

   Sil
  2. Merhabalar, post-footer'un yerine row rowpost yazarak tekrar arama yapın. Bulduğunuz bu kodun üstüne diğer kodları ekleyerek deneyin. Olmamasının nedeni sanırım div lerin eksik yazılması. Doğru yere eklenmediği için çalışmıyor. Manuel olarak eklemenizi tavsiye etmem. Ayrıca convert etmenize de gerek yok.

   Sil
 6. Size nasıl teşekkür etsem azdır. Bütün gün Google'da bu konu ile ilgili
  tüm anlatılanları denedim. Olmadı. Convert olarak tavsiye edilenleri de uyguladım. Bir türlü yapamadım. Bu son önerinizi uyguladım. Reklamlar görünüyor.
  Çok sağ olun.
  Ayrıca benim temamdaki bir div eksikliği mi bu bahsettiğiniz acaba? Eğer öyleyse bunu düzeltmek için ne önerirsiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Eksiklikte olmayabilir, farklı dil kullanılmıştır belki de. Bu yüzden ulaşamamış olabilirsiniz.

   Sil
  2. Blog Tecrübem tekrar merhaba...Sizi yine rahatsız ediyorum.
   Adsense reklam kodunu header kısmına ekledim. Reklam sağ tarafa çok bitişik görünüyor. Reklamı iç tarafa kaydırmak istiyorum. Kenar ile reklam arasında boşluk olması için ne önerebilirsiniz?

   Sil
  3. Merhabalar, estağfurullah. Anladığım kadarıyla reklam boyutu bulunduğu alana geniş geliyor. Boyut konusunda düzenleme yaparsanız düzelecektir.

   Sil
 7. Yazınız çok faydalı oldu sağolun. Bu yöntem ile yazı sonuna eşleştiren içerik ekledim. Yazı altında benzer içerik şeklinde gözükmesini istediğim için reklamsız tercih ettim. Yazı altlarında eşleştiren içerik dururken bir de tekrar reklam ekleme şansım var mı? Varsa yine aynı şekilde ikinci post footer kodunun hemen üstüne mi yapıştırmalıyım reklam kodunu?

  YanıtlaSil
 8. Merhaba, bu yöntem ile eklediğimiz eşleştiren içeriğin mobilde de görünmesi için ne yapmamız gerekiyor? mobile='yes' yazısını manuel olarak yazayım dedim ama nereye yazacağıma emin olamadım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Blogger'ın mobil temalarından birini kullandığınız için müdahale etmek pek mümkün değil.

   Sil
  2. Cevabını için teşekkür ederim Blog Tecrübem. Kolay gelsin.

   Sil
 9. Meraba,
  Bu kullanım şeklini sitelere eklemiştim.
  Otomatik reklamların gelmesiyle birlikte otomatik reklam olsa da olmasa da bu eklenti ile yazı başında ve sonunda yazı içi reklam gösteriliyor.

  Otomatik reklamla birlikte olunca yazı içindeki reklam sayısı biraz fazla oluyor. Yazı başındaki ve sonundaki reklamları otomatik reklamlar nedeni ile kaldırmayı düşünüyorum.
  10/2019 ayında yapılan otomatik reklam güncellemesi ile reklam gösterimleri daha bir düzenli olmaya başladı.
  Konu hakkında fikrinizi almak isterim.
  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, ben sadece yanlış konumlandırmalardan dolayı tercih etmiyorum yoksa gayet mantıklı otomatik reklamlar.

   Sil
 10. yazı ortasına reklam ekleme yöntemini bulabilen var mı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, bu (https://www.blogtecrubem.com/2018/06/bloggerda-ilk-paragraftan-sonra-adsense-reklamlari-nasil-eklenir.html) yazımda ilk paragraftan sonra nasıl eklenir ondan bahsetmiştim. Ama dilerseniz paragraf sayısını belirterek reklamınızı yazı ortasında gösterebilirsiniz.

   Sil
 11. Admin sen her yazının altına hem kendi sitenin hem de başka siteleri (reklamları) gösteren reklam bölümünü nasıl yaptın. Şu anda sitem için böyle bir bölüme ihtiyacım var. Siteme günlük 2k-5k arası ziyaretçi giriyor, dediğim reklam bölümü çok iyi performans gösterir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, Google AdSense "Eşleştirilen İçerik" reklam türü bu. AdSense hesabınızdan oluşturup sitenize ekleyebilirsiniz.

   Sil
  2. Şimdi böyle bir seçenek gözükmüyor bende. Galiba sitem bu reklam özelliği için uygun değil. Sanırsam ileride daha fazla kişi siteme tıklarsa bu özellik gelebilir.

   Sil
  3. Sanmıyorum, gözükmesi gerekir. Farklı kaynaklardan araştırmalısınız.

   Sil
  4. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  5. Merhaba eşleştirilen içerik reklam türü bugün gözüktü fakat sitemde yayının en sonunda sizin yaptığınız gibi görünmesini istiyorum. Kodlar arasında hangi bölüme yerleştirmeliyim adsense kodunu.
   Sitemin adresi: https://www.bilimteknolojikasifi.com/

   Sil
  6. Ben benzer içerikler kısmının hemen altına ekledim. Siz de dilediğiniz alan için ilgili kodlara ulaşıp ekleme yapabilirsiniz. İlgili kodları sağ tıklayıp incele seçeneği ile tespit edebilirsiniz.

   Sil
  7. Dediğin gibi yaptım fakat seninki gibi resim gözükmüyor önerdiği yayınlarda. Acaba tema ile ilgili bir sorun mu? Eşleştirilen içerik ayarlarında görseli göster ile ilgili bir seçenek mevcut değil. Ayarlardan nasıl ayarlayabiliriz onu.

   Sil
  8. Ayrıca senin yaptığın gibi az yayın da göstermiyor. 12 tane yayın gösteriyor onu da azaltmak istiyorum.

   Sil
  9. Görsel zamanla gözükür. Onunla ilgili herhangi bir ayar yok maalesef. Sayı ise reklamı eklediğiniz alanın genişliğine göre otomatik olarak değişir.

   Sil

Yorum yaparken:
1. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
2. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymayı ihmal etmeyin.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise Blogger Yardım veya İletişim sayfalarını kullanın.

Copyright © 2016 - 2024 Blog Tecrübem. All rights reserved. Powered by Dijidal.com and Blogger. I Google
Sitede yer alan tüm içerikler Blog Tecrübem'e aittir, kullanım koşulları çerçevesinde alıntı yapılabilir.