Blogger Atıf (alt bilgi, attribution) kısmına link ekleme

09 Aralık, 2016
Blogger Atıf kısmına link ekleme
Blogger Atıf kısmına link ekleme
Blogger'da alt bilgi kısmında yer alan atıf (attribution) kısmına nasıl link eklenir? Blogger da "blogger tarafından desteklenmektedir." kısmına link ekleme...

Kendi bloguma da eklediğim ufak ve basit bir taktikten bahsetmek istedim bu yazımda. Blogger'ın tüm hazır temalarında atıf (attribution) kısmı bulunur. Bu kısım alt bilgi bölümünde widget olarak yer alır ve kaldırılması Blogger tarafından engellenmiştir. Tabi kodların arasından basit bir değiştirme ile bunu kaldırabiliriz. Ama ne kadar doğru olur bu bilemem.
Blogger Atıf
Blogger Atıf
Atıf kısmında Blogger, belirli sayıda karakter eklememize olanak sağlıyor. Ama bu kısıma link kodu ekleyebildiğimizi açıkçası yeni öğrendim. Tabi karakter sayısı olarak biraz daha fazla imkan sunsa Blogger iyi olurdu. Bu sayede Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası gibi sayfaların linklerini atıf kısmına ekleyebilirdik.
Blogger Atıf
Blogger Atıf
Bu link kodu ile atıf kısmını benim blogumda ki değiştirebilirsiniz. Yapmanız gereken:

Yerleşim bölümünde yer alan Atıf widgetini düzenleye tıklayarak açılan sayfada boş olan yere istediğiniz atıf yazısını ekledikten sonra link vermek istediğiniz kelimenin yerine aşağıdaki kodu eklemek.
<a href="yönlendirmek istediğiniz url">Blog Tecrübem</a>
Link vermek istediğiniz kelimeyi yukarıdaki gibi kodlar içine almanız yeterli olacaktır. Örneğin benim blogumda atıf kısmı;

"Copyright 2016 © Blog Tecrübem | Kişisel Blog. Blogger tarafından desteklenmektedir."

şeklinde görünmektedir. Bu şekilde görünmesi için eklediğim kod şu şekilde:
Copyright 2016 © <a href="/">Blog Tecrübem</a> | Kişisel Blog
Bu yazımda bu kadardı. Bir sonraki yayınlarımda Attribution yani Atıf kısmını kaldırma konusunu da paylaşacağım. Hatta yabancı sitelerden indirdiğiniz blog temalarına eklenen "footer-link", yani silindiği zaman otomatik olarak blogu başka sitelere yönlendirme kodu kaldırma konusundan da bahsedeceğim.

9 yorum:

 1. Güzel bir bilgilendirme olmuş. Elinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim.. bu arada blogunuz açılmıyor, sildiniz mi?

   Sil
 2. Domaini değiştirdim hocam. Sonu net olan uzantım com oldu. Bloğumu takip ederseniz beni çok mutlu edersiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Takip ediyorum.. "ihtiyachanem.com" güzel alan adı, iyi tercih.

   Sil
 3. Merhaba hocam güzel makale olmuş. bende blog siteme sizin sitenizdeki gibi bir alt bilgi ve arka plan yapmak istiyorum ancak internet de aramama rağmen bulamadım yardımcı olur musunuz rica etsem :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, blogunuzda footer metni yer alıyor. Dilerseniz bu kısmı Yerleşim, Tema tasarımcısı kısmından düzenleyebilirsiniz. Ayrıca HTML düzenle seçeneği ile Ctrl f yardımıyla ulaştığınız .footer-outer kodunun altına background: #cecece şeklinde arka plan rengi de ekleyebilirsiniz. Görsel eklemek isterseniz baclground: url(RESİM LİNKİ) kodlarını kullanabilirsiniz.

   Sil
  2. Hocam dediğinizi yaptım .footer-outer kodu yoktu kendim ekledim. Footer arka planı masaüstünde tam istediğim gibi çalıştı ancak mobilde yüksekliği bozuldu galiba üzerindeki tüm gadgetlerin arka planını siyah yaptı.

   Sil
  3. Kodları silip tema tasarımcısını deneyebilirsiniz.

   Sil

Yorum yaparken:
1. İçerik konusuyla alakalı olmasına özen gösterin.
2. Yazım ve dil bilgisi kurallarına uymayı ihmal etmeyin.
3. Konu ile ilgili olmayan sorularınız için ise Blogger Yardım veya İletişim sayfalarını kullanın.

Copyright © 2016 - 2024 Blog Tecrübem. All rights reserved. Powered by Dijidal.com and Blogger. I Google
Sitede yer alan tüm içerikler Blog Tecrübem'e aittir, kullanım koşulları çerçevesinde alıntı yapılabilir.